Odkrywam Białoruś. To sąsiedni kraj, a przecież tak mało o nim wiemy. ::: Za pośrednictwem tego bloga chcę przekazywać wam moje odkrycia. Zachęcam was do opowiedzenia tutaj waszych odkryć. ::: Odkryjmy razem Białoruś!
Blog > Komentarze do wpisu
Polska w Schengen...
Ten temat podesłał mi 2serge, zaniepokojony wiadomościami z naszego kraju. Wkrótce Polska ma wejść do strefy Schengen - gdzie całkowicie zniesiona jest kontrola na granicach. Niestety łączy się to z obostrzeniami polityki wizowej dla gości z zewnątrz, w szczególności dla Białorusinów.

W Fundacji Batorego odbyła się na ten temat dyskusja ekspertów:

Najbardziej drastyczne zmiany dotyczą Białorusi - cena wizy wzrośnie z 5 do 60 euro. Jest to wynikiem braku możliwości wynegocjowania umowy o ułatwieniach wizowych między Białorusią a UE (umowy takie wynegocjowane zostały w Rosją i Ukrainą i na ich podstawie wizy Schengen dla obywateli tych krajów będą kosztować nadal 35 euro).

Chciałabym wiedzieć, z czego wynika ten brak możliwości negocjacji?? Dla przeciętnego Polaka 60 euro to spora suma. Dla Białorusinów - zarabiających mniej niż Polacy - cena stanie się zaporowa.

Ułatwienia będą mieć jedynie białoruscy Polacy, którzy będą mogli uzyskać tzw. Kartę Polaka. Zastanawiam się, czy jest to do końca dobry pomysł. Polaków na Białorusi jest naprawdę dużo i przemieszanych z Białorusinami. Ułatwienia dla tak dużej grupy mogą zantagonizować białoruskie społeczeństwo i nastawić nieprzyjaźnie do Polski - a rzecz w tym, że jeśli poczuwamy się do jakiejkolwiek misji polityki wschodniej, to powinniśmy i na takie rzeczy zwracać uwagę.

Wicedyrektor Departamentu Konsularnego i Polonii Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Junosza–Kisielewski zapowiedział, że spodziewać się można wydłużenia okresu oczekiwania na wizę – nie osiągnie on maksymalnego czasu dopuszczalnego (10 dni).

Jest to ze strony polskiego rządu lekka ściema, bo z wielodniowym oczekiwaniem wiąże się stanie w kolejce i sprawdzanie codziennie obecności (tutaj pisałam o relacji 2serge'a ze stania po polską wizę). A tymczasem ekspresową wizę z Polski na Białoruś można uzyskać... w 48 godzin.

[Junosza–Kisielewski] zaznaczył też, że istnieje możliwość zmniejszania indywidualnie opłat wizowych, z czego konsulowie będą korzystać na „rozsądnie dużą” skalę (szczególnie w przypadku Białorusi).

Wiesław Adamczyk z Urzędu Repatriacji i Cudzoziemców zauważył, że wprowadzenie wiz wobec sąsiadów wschodnich było opóźniane przez Polskę, a obecnie zorganizowany system wizowy jest bardzo liberalny (wydawanie taśmowo darmowych wiz, szczególnie na Ukrainie). W obecnej chwili następuje rewolucja, system schengeński nie pozwoli nam na kontynuację tego sytemu. Jeżeli można było poświęcić 3 minuty na jedną aplikację wizową, teraz trzeba będzie poświęcić ich 10, dlatego obecny system jest nie do utrzymania. Jedyną drogą, która może ułatwić nam kontakty ze Wschodem jest znoszenie wiz pomiędzy Schengen a naszymi wschodnimi sąsiadami. Tym bardziej, że nie ma zagrożenia migracjami ze wschodu – ani Rosja, ani Białoruś, ani Ukraina nie są krajami zagrożenia migracyjnego. Wiesław Adamczyk podkreślił też, że Polska powinna stać się adwokatem ruchu bezwizowego tych krajów z UE.

Z kolei raport Fundacji Batorego Polska w strefie Schengen mówi jasno:

Przed Polską stoi nowe, bardzo poważne wyzwanie i czeka ją prawdziwy test skuteczności w kształtowaniu polityki wschodniej. Pierwsza ważna batalia została już przegrana. Unia Europejska podjęła w zeszłym roku decyzję o podniesieniu opłat wizowych do 60 euro (z 35 euro). Decyzja ta ma na celu przerzucenie na barki osób odwiedzających Unię kosztów wprowadzenia wiz zawierających informacje biometryczne.

O ile w świetle dwustronnych umów wizowych Unii Europejskiej z Ukrainą i Rosją (negocjowane są kolejne umowy – z Mołdawią oraz krajami Bałkanów Zachodnich) obywatele tych krajów będą mogli nadal płacić dotychczasową cenę (35 euro), o tyle nowa decyzja uderzy w Białorusinów. W momencie, gdy zasadniczą osią polityki unijnej ma być izolowanie reżimu przy jednoczesnym budowaniu pomostów ze społeczeństwem białoruskim, podwyższenie ceny wiz stanowi bolesny paradoks. Decyzja o podwyżce opłat wizowych to także doskonały prezent dla łukaszenkowskiej propagandy, która systematycznie tępi proeuropejskie nastroje przy użyciu twierdzenia, że na Białorusinów nikt w Europie nie czeka. Decyzję Rady trzeba niestety uznać za porażkę polskiej dyplomacji.


Z raportu Fundacji Batorego Monitoring polityki wizowej w UE o praktykach wizowych krajów, które obecnie należą do Schengen:
 • Nowe kraje członkowskie UE znacznie rzadziej odmawiają wiz obywatelom Europy Wschodniej niż kraje uczestniczące w układzie Schengen.
 • Obywatele Rosji mają największe szanse na otrzymanie wizy Schengen, natomiast Białorusini najmniejsze. (...)
Badane zachodnioeuropejskie systemy wizowe (państw należących do Schengen i Wielkiej Brytanii) odmawiają wydania wizy jedynie 2% Rosjan, podczas gdy odmowa spotyka 28% obywateli Białorusi. (...)

Badane systemy konsularne nie dyskryminują po prostu Białorusinów czy Ukraińców, ale mężczyzn pochodzących z tych krajów. Systemy te zostały
pomyślane jako zabezpieczenia rynków pracy przed nielegalnymi migrantami ekonomicznymi.

Tenże sam raport o konsekwencjach wstąpienia Polski do Schengen:

Skala ruchu osobowego do Polski z krajów sąsiadujących wskazuje, że konsekwencje wprowadzenia opłat wizowych obowiązujących w strefie Schengen i utrudnień w dostępie do wiz byłyby naprawdę dramatyczne. Rozwiązanie takie, oprócz negatywnych konsekwencji dla tysięcy podróżujących, stawiałoby w bardzo złym świetle Unię Europejską, która w ten sposób ukarałaby, zamiast nagrodzić, Ukrainę za jej demokratyczne przemiany, Mołdawię – za aspiracje wobec Europy, mieszkańców rosyjskiej
enklawy w UE pozbawiła ważnego dla nich przywileju korzystania z darmowych wiz do Polski i na Litwę, wreszcie, mimo deklaracji, przyczyniłoby się do głębszej izolacji społeczeństwa białoruskiego.

Raport opisuje też, jak badacze przeprowadzili badania terenowe, wcielając się w petentów ubiegających się o wizę:

W żadnym z wydziałów konsularnych na Białorusi osobom oczekującym nie zapewniono dogodnych warunków (brak miejsc do siedzenia, brak możliwości schronienia się przed warunkami atmosferycznymi). (...)

Jedynie połowa placówek (konsulaty Litwy, Polski i Wielkiej Brytanii) posiada oddzielne stanowiska przeznaczone wyłącznie do informowania osób ubiegających się o wizy. Nigdzie natomiast nie było osoby odpowiedzialnej za informowanie.(...)

Bardzo długi czas oczekiwania odnotowano także przed konsulatem Polski – aby spełnić wymagane formalności, trzeba spędzić przed placówką do 7 godzin.


poniedziałek, 25 czerwca 2007, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Polecane wpisy

 • Stare polskie kabarety jak znalazł

  Kryzys na Białorusi trwa. Nowym hobby stało się chodzenie do sklepów i robienie zdjęć cenom . Inni wyżywają się robiąc satyryczne obrazki i fotomontaże . Tu aku

 • Drożyzna na Białorusi

  Ostatnio bardzo podrożało na Białorusi. Ceny są wyższe niż w Polsce, choć średnie pensje 2.5 raza niższe niż u nas. Portal Biełorusskij Partizan zrobił zestawi

 • Zarobki na Białorusi, styczeń 2011

  Polecam artykuł Białoruś: Mniejsze zarobki, mniej inwestycji na portalu eastbook.eu . Polecam zwłaszcza kliknięcie na interaktywny wykres z zarobkami w różnych

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
rona_ukr
2007/06/26 21:19:28
Po wejściu Polski do strefy Schengen w ogóle nie zmożemy nigdzie jeździć. Teraz jesteśmy zamknięci w trzech ścianach, a będziemy zamknięci w czterech :(
-
anuszka_ha3.agh.edu.pl
2007/06/27 10:42:37
Hej, Rona! Ukraina akurat chyba już wynegocjowała obniżone ceny wiz, gdy Polska wejdzie do Schengen. Jest to napisane w którymś z raportów, które linkuję powyżej.

Nawiasem mówiąc, załatwienie wizy na Białoruś też chyba będzie mnie kosztowało trochę zdrowia i pieniędzy. Muszę albo pojechać na co najmnej 2 dni do Warszawy, albo zapłacić biuru podróży jakąś absurdalną kwotę. W dodatku dział konsularny ambasady Białorusi nie odbiera telefonów i nie mam jak uzyskać potrzebnych informacji o wizach. :-/

-
Gość: ania, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/06/27 16:08:42
akurat na konsulat Białorusi w Polsce bym nie narzekała. Dwa razy załatwiałam w nim wize i dwa razy trwało to tylko 2(dwie) godziny a kosztowało 11 dolarów. Wystarczyło się ładnie uśmiechnąć i powiedzieć, że się spieszy i że nie jest się z Warszawy :)
-
rona_ukr
2007/06/28 13:53:54
Nie zmożemy jeździć nie przez wysoki ceny, a przez samo istnienie wiz. Polską wizę dostać nie jest problem, ale Schengenską wizę dostać jest bardzo trudno. Po wejściu do strefy Schengen Polska tylko podwyższy wymagania do kandydatów na otrzymanie wizy.
-
Gość: Krytyk, 83.1.81.*
2008/01/25 20:58:53
Cena akurat nie gra roli zarówno Polakom jak i Białorusinom.Chodzi o handel przygraniczny,a wiec niech powiedza ile zarabiaja na jednym wyjezdzie.Cały ambaras,zeby wszyscy chcieli naraz.Polacy zaostrzyli kryteria,to wladze Bialorusi nie chca postawic pieczatki na zaproszeniu...
-
Gość: ***AnDZia***, 217.97.247.*
2008/04/29 16:40:47
ci co nie żyli z handlu przygranicznego to gu.... wiedzą o życiu tu na wschodzie trzeba żyć żeby to zrozumieć sama zostałam bez pracy a mam na utrzymaniu siedmioletniego syna takie rządy mamy ale komu jest dobrze bogatym