Odkrywam Białoru¶. To s±siedni kraj, a przecież tak mało o nim wiemy. ::: Za po¶rednictwem tego bloga chcę przekazywać wam moje odkrycia. Zachęcam was do opowiedzenia tutaj waszych odkryć. ::: Odkryjmy razem Białoru¶!
Blog > Komentarze do wpisu
Białoru¶ jak za Gierka

Kto¶ niedawno pisał na jakim¶ blogu, że Polacy ogl±daj±cy Islandię mawiali: "Jak za Gierka! Jak to wszystko wreszcie dupnie...". No i dupło. Patrz±c na Białorusk± mał± stabilizację powtarzałam wszystkim to samo zdanie. Pytany przez mnie Siergiej twierdził, że Łukaszenka nic od nikogo nie pożycza. A guzik prawda!

Wczoraj Rosja pożyczyła Białorusi 2 mld dolarów. A już w 2007 roku pożyczała 1.5 mld. Od kogo jeszcze i ile pożycza Łukaszenka, tego w tej chwili nie wiem. Na pewno dobrze się z tym kryje przed własnymi obywatelami.  Póki co wszyscy żyj± na kredyt i tkwi± w ułudzie, że "jest dobrze".

Państwo pożycza za granic±, obywatele pożyczaj± od banków... Przecież na Białorusi wła¶nie trwa boom na kredyty budowlane. Pytałam Siergieja ostatnio, czy słychać u nich o kryzysie finansowym. Odpowiedział, że nie. No wła¶nie. Nie słychać.

Rosja sama w kryzysie, nie zasypia jednak gruszek w popiele, gdy chodzi o strategiczne inwestycje. Wsuniemy paru państwom do kieszeni pożyczki stabilizacyjne - a w odpowiednim czasie sam będziemy mieli te państwa w kieszeni. Islandia, Białoru¶, kto następny? Stawiam na Ukrainę.

Teraz widzę, że zniesienie sankcji UE dla Białorusi nie miało sensu. Paru bonzów będzie sobie jeĽdzić do ogarniętej kryzysem Europy. Ale pieni±dze i tak dostali od Rosji, a nie od nas. Łukaszenka to chytry lawirant. Jak pisze  dziennik Izwiestia, prezydent chce zamienić Białoru¶ w raj bankowy. Zaproponował  Bankowi Narodowemu Białorusi, by gwarantował zagranicznym inwestorom całkowity zwrot wkładów bez ograniczeń w sumie. Do tego Mińsk ma przestać pytać zagranicznych inwestorów o Ľródła kapitału.

Nie wierzę, żeby powiodło się zrobienie z Białorusi europejskiej republiki bananowej. Jak to wszystko kiedy¶ dupnie... Ale kryzysy nie zawsze s± złe. Wiemy, co się stało w Polsce po upadku Gierka!

Popatrzmy jeszcze na białoruski dobrobyt...

¶roda, 22 paĽdziernika 2008, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Polecane wpisy

  • Euroremont

    W krajach na wschód od Polski istnieje pojęcie "euroremontu" - remont zwykły w mieszkaniu to malowanie, euroremont za¶ - to malowanie z wygładzaniem ¶

  • Jacy s± Białorusini ;-)

    Bardzo znany jest tutaj taki kawał. Podam skrócon± wersję: Był sobie Białorusin i Polak. Dali Polakowi krzesło z gwoĽdziem wystaj±cym z siedzenia. Polak usiadł,

  • Białorusini na ulicach

    Bardzo ciekawy tekst o Białorusinach. Uwaga! Nie wszystko już aktualne: Teraz nie ma pustych półek, towar jest różnorodny i s± też reklamy (mniej niż w Polsce

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Go¶ć: bx, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/29 02:30:41
Jak można napisać "Od kogo jeszcze i ile pożycza Łukaszenka, tego w tej chwili nie wiem." i jednocze¶nie " Na pewno dobrze się z tym kryje przed własnymi obywatelami." ?

Stan zadłużenia zagranicznego Białorusi nie jest ukrywany przed obywatelami i można go w każdej chwili sprawdzić na stronie Narodowego Banku (NBRB). St±d wiadomo, że ł±czny dług zagraniczny wg stanu na 1.07.2008 wyniosi 14,1 mld$ (31,5% do PKB), w tym rz±du 2,0058 mld$ (zawiera 1,5 mld$ pożyczki z Rosji w 2007). Białoruska gospodarka dotychczas nie skonsumowała tej pożyczki na bież±ce cele i zasila ona zapasy rezerw walutowych, które w 2007 wzrosły z 1383 mln$ do 4182 mln$ (na 1.10.2008 jest w rezerwie 4120 mln$).

Spekulowanie już dzi¶ na temat krachu gospodarczego w Białorusi, kiedy nowa prognoza MFW stawia j± jako kraj o najwyższym wzro¶cie PKB w 2008 w Europie - jest po prostu nie na miejscu. Warto przypomnieć, że na Białorusi nie ma giełdy a rubel BY praktycznie nie zmienia kursu do dolara. Fakt poszukiwania stabilizuj±cego kredytu w Rosji czy też MFW (też 2 mld$) by pełnił rolę poduszki bezpieczeństwa przed skutkami kryzysu finansowego, jest zupełnie naturalny i tylko dobrze ¶wiadczy o odpowiedzialno¶ci władz Białorusi.

-
anuszka_ha3.agh.edu.pl
2008/10/29 09:45:54
Pozwolisz, że do państwowych raportów o stanie gospodarki odniosę się z rezerw±. Istnieje możliwo¶ć, że s± one sfałszowane, albo przynajmniej podkoloryzowane. Za Gierka też statystyki były ¶wietne, a Polska była 6. potęg± gospodarcz± ¶wiata.

Rubel białoruski, owszem, zmienia kurs do dolara. Latem Siergiej mi mówił, że ludziom trzymanie dolarów coraz bardziej przestawało się opłacać. Teraz może dolar odbił. Ale kurs zmienia się na pewno.

Fakt poszukiwania stabilizujacego kredytu w MFW ¶wiadczy o złej sytuacji. A poszukiwanie kredytu w Rosji - ¶wiadczy o desperacji. Polska jako¶ póki co takowego nie wzięła. Wzięła (albo weĽmie) np. Islandia.

Wzi±ć kredyt od dużego gracza, sprzedaj±cego całemu ¶wiatu ropę, a Białoru¶ praktycznie utrzymuj±cego (Białoru¶ żyje z przetwórstwa rosyjskiej ropy) - to musi mieć też okre¶lone konsekwencje polityczne. Białoru¶ z braku forsy decyduje się na zwiększenie swego uzależnienia od Rosji.

Obawiam się, że na Białorusi zaczn± się problemy. Może nie, wcale im Ľle nie życzę, ale ich sytuacja wygl±da ryzykownie.
-
Go¶ć: safi, *.t-mobile.pl
2011/10/21 16:10:51
No i teraz widac kto mial racje.