Odkrywam Białoru¶. To s±siedni kraj, a przecież tak mało o nim wiemy. ::: Za po¶rednictwem tego bloga chcę przekazywać wam moje odkrycia. Zachęcam was do opowiedzenia tutaj waszych odkryć. ::: Odkryjmy razem Białoru¶!
Blog > Komentarze do wpisu
Radosna twórczo¶ć białoruska

Białorusini kochaj± wszystko przyozdabiać. Szkoda, że nigdy nie udało mi się sfotografować z samochodu tego, czego jest najwięcej: Wzdłuż dróg, pod lasem - a lasy s± tam wszędzie! - w równych odstępach stoj± głazy. A każdy  pomalowany przez jakiego¶ le¶niczego. W jelonki, zaj±czki i wiewiórki. Mniej lub bardziej umiejętnie, ale z pasj±. Czasem też w hasła o szanowaniu lasu.

Płoty to obowi±zkowy element białoruskiego krajobrazu. Tutaj, inaczej niż w Polsce, tradycyjnie wszystkie obej¶cia s± ogrodzone nieprzejrzystym parkanem. Sprawia to wrażenie ładu. Na wsiach do niedawna modne były ogrodzenia odlewane z betonu. Podobno sprzęt do ich produkcji sprowadzano z Polski. W bardziej konserwatywnych zagrodach płoty s± drewniane. I koniecznie trzeba je pomalować na jaki¶ fajny kolor.

Kwietnik w mińskim parku. Białoruskie miasta, a zwłaszcza stolica, obsadzone s± kolorowymi rabatkami, tworz±cymi różne wzory, czasem napisy. Wybór ro¶lin jest tradycyjny, przypomina mi kwiatki ze skwerów z dzieciństwa. Teraz w Polsce sadzi się inne ro¶liny ozdobne.

Kto¶ miał kawałek złomu, więc zrobił łabędzie. Tak po prostu. Stoj± niedaleko zamku w Mirze, nad fos±, za jak±¶ budk±. Sztuka dla sztuki.

Postoje przy białoruskich autostradach zasługiwałyby na cały fotoreportaż. Na jednych stoj± dwumetrowe kwiatki (tak, te ptaki na gałęzi też s± z drewna!). Na innych - wc jest w kształcie prawdziwka. Widziałam nawet postój w kształcie statku pirackiego.

 

niedziela, 12 paĽdziernika 2008, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Polecane wpisy

  • Euroremont

    W krajach na wschód od Polski istnieje pojęcie "euroremontu" - remont zwykły w mieszkaniu to malowanie, euroremont za¶ - to malowanie z wygładzaniem ¶

  • Jacy s± Białorusini ;-)

    Bardzo znany jest tutaj taki kawał. Podam skrócon± wersję: Był sobie Białorusin i Polak. Dali Polakowi krzesło z gwoĽdziem wystaj±cym z siedzenia. Polak usiadł,

  • Białorusini na ulicach

    Bardzo ciekawy tekst o Białorusinach. Uwaga! Nie wszystko już aktualne: Teraz nie ma pustych półek, towar jest różnorodny i s± też reklamy (mniej niż w Polsce

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/10/16 23:09:52
nn.by/photos/s-5/prypynak_juras_u.jpg
Przystanek autobusowy w holdzie starozytnych ludzi.
Jurawiczy. Rejon Kalinkawicki.
-
Go¶ć: BuBBa, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/04/08 09:39:25
Aż miło popatrzeć, chociaż ze sztuk± ma to nie wiele wspólnego. U nas było by to wszystko dawno połamane, pobazgrane w różne kibolskie teksty. Syf, brud i satanizm. A tam, s±dz±c po Waszych zdjeciach, czysciutko, przyjemnie. Muszę się przejechać na Białoru¶. Dzięki za t± stronę.