Odkrywam Białoruś. To sąsiedni kraj, a przecież tak mało o nim wiemy. ::: Za pośrednictwem tego bloga chcę przekazywać wam moje odkrycia. Zachęcam was do opowiedzenia tutaj waszych odkryć. ::: Odkryjmy razem Białoruś!
Blog > Komentarze do wpisu
Tak się buduje metro w dyktaturze!

Dyktatura to najlepszy ustrój do szybkiej budowy autostrad i kolei. My latami czekamy na metro w Warszawie. W stolicy Białorusi budowa metra idzie nad wyraz sprawnie. Bardzo pomaga, że w tym kraju nie ma prywatnej własności ziemi. W razie czego zawsze można kogoś wysiedlić.

Zdjęcia: Nasza Niwa

Wasil Chadźkou miał dom w Mińsku. Domy niby można posiadać, ale ziemia pod nimi należy do państwa. Władze właśnie postanowiły, że pod domem Chadźkoua, wzdłuż Prospektu Dzierżyńskiego, będzie szła linia metra. Działkę postanowiono zabrać, dom wyburzyć. Chadźkou dostał w zamian dwupokojowe mieszkanie w bloku. Problem w tym, że razem z byłą żoną i dzieckiem. Chadźkou odmówił wysiedlenia. Wraz z ekipą wyburzającą przyjechała milicja. Podczas wyburzania domu pojawił się ogień, bo ekipa zapomniała wyłączyć elektryczność w budynku. Dom doszczętnie spłonął, a Chadźkou został zatrzymany przez milicję za stawianie oporu władzy.

Wiadomość pochodzi z gazety Nasza Niwa.

czwartek, 19 lutego 2009, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Polecane wpisy

  • Stare polskie kabarety jak znalazł

    Kryzys na Białorusi trwa. Nowym hobby stało się chodzenie do sklepów i robienie zdjęć cenom . Inni wyżywają się robiąc satyryczne obrazki i fotomontaże . Tu aku

  • Drożyzna na Białorusi

    Ostatnio bardzo podrożało na Białorusi. Ceny są wyższe niż w Polsce, choć średnie pensje 2.5 raza niższe niż u nas. Portal Biełorusskij Partizan zrobił zestawi

  • Zarobki na Białorusi, styczeń 2011

    Polecam artykuł Białoruś: Mniejsze zarobki, mniej inwestycji na portalu eastbook.eu . Polecam zwłaszcza kliknięcie na interaktywny wykres z zarobkami w różnych

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Baćka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/02/19 13:26:51
Interes jednostki nie może stać nad interesem ogółu. Dzięki budowie metra dziesiątki tysięcy mieszkańców osiedla Jugo-Zapad zamiast stać w korkach szybko dojadą do centrum, jeden domek jakiegoś pijaczka można odżałować.

W Warszawie za to nie potrafią wysiedlić domu który od 20 lat blokuje rozbudowę ul. Powstańców Śląskich, masę innych niezbędnych inwestycji blokują różne komisy samochodowe czy budy z kebabami których nie można się latami pozbyć. Ale mamy d***krację a nie "dyktaturę"! I możemy pouczać innych jak mają żyć!
-
anuszka_ha3.agh.edu.pl
2009/02/19 14:45:56
Interes jednostki nie może stać nad interesem ogółu. Dzięki budowie metra dziesiątki tysięcy mieszkańców osiedla Jugo-Zapad zamiast stać w korkach szybko dojadą do centrum, jeden domek jakiegoś pijaczka można odżałować.

Władze mogły odżałować jedno mieszkanie więcej dla tego obywatela, żeby nie gnieździł się z byłą żoną. Co to dla władz? Dzięki temu jednemu mieszkaniu dziesiątki tysięcy mieszkańców osiedla Jugo-Zapad zamiast stać w korkach szybko mogłyby dojechać do centrum. Zapytasz - po co dawać mieszkanie pijaczkowi, jak można zaoszczędzić i nie dawać? Ano prawda. Dziwię się władzom, że dla oszczędności w ogóle go nie zastrzeliły, byłoby po kłopocie. A dziesiątki tysięcy mieszkańców osiedla Jugo-Zapad zamiast stać w korkach szybko mogłyby dojechać do centrum.
-
anuszka_ha3.agh.edu.pl
2009/02/19 14:47:01
Der Spiegel opisuje podobne praktyki przy budowie obiektów olimpijskich w Soczi: wiadomosci.onet.pl/1532731,2678,1,kioskart.html
-
Gość: ja, 94.254.193.*
2009/02/19 15:44:32
"Zapytasz - po co dawać mieszkanie pijaczkowi, jak można zaoszczędzić i nie dawać?"

W końcu przecież go aresztowali i zamiast mieszkania, mieć będzie przytulną celę, a wikt i opierunek zagwarantuje mu to samo Państwo, ktore go eksmitowało. I jeszcze nieszczęśnika od eks- uwolnili! Czyli same plusy:-)
-
Gość: Baćka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/02/19 16:14:00
W Polsce są dziesiątki tysięcy rozwodników którzy mieszkają razem, bo nie stać ich na kupno drugiego lokalu. I wesoło często w takich mieszkaniach nie jest. Ile to wiadomości z kroniki kryminalnej zawiera informację, że "byli rozwiedzeni, ale mieszkali razem"? Jakoś nie słyszałem by nie będąca przecież żadną dyktaturą tylko oazą spokoju i dobrobytu Polska zapewniała w takich przypadkach ludziom drugie mieszkanie.
Na tej zasadzie jak w tym wpisie można oskarżyć władzę Białorusi o wszystko, jak ktoś jedzie zwykłą drogą i zabije się wylatując z ostrego zakrętu bo nie zwolnił, to władza jest winna, bo nie wybudowała tam autostrady?
-
Gość: majkel, *.domainunused.net
2009/02/19 16:55:44
Z tego co wiem to metro buduje się pod ziemią. Skoro budowali na powierzchni to musi być to tramwaj albo pociąg.
100% poparcia dla metod. Jak wygląda w polsce wywłaszczanie dobrze pokazuje film "Wesele".
-
Gość: Baćka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/02/19 20:47:49
Po pierwsze, to metro w dziesiątkach miast świata posiada również odcinki naziemne.

Po drugie, to nawet jeśli ma jeździć pod ziemią, to najtańszą metodą budowy jest odkrywka - upraszczając kopiesz w ziemi dziurę, wylewasz betonem, kładziesz tory i i zasypujesz. Tak budowano tunele metra warszawskiego na Ursynowie i Bielanach, oraz wszystkie jego stacje, i tak właśnie budowany jest wspomniany w blogu odcinek metra w Mińsku.
-
Gość: xp, *.cable.ubr07.shef.blueyonder.co.uk
2009/02/19 22:22:15
Nie wiem dlaczego mowi sie w postach o "jakims pijaczku".
W tekscie nic na ten temat nie ma.
-
Gość: Macko, *.hsd1.il.comcast.net
2009/02/20 01:01:24
Backa, jezeli tak bardzo sobie chwalisz dobrobyt na Bialorusi, to moze sie tam przesiedlisz? Zapewne bylo by Ci tam bardzo dobrze i wladza by Cie tam szanowala... dopoki nie stanal bys im na drodze rozwoju!
-
2009/02/20 01:42:24
On juz tam mieszka!!!
To dyzurny na Polske obronca Lukaszenki . Broni go tak zajadle, ze juz przestal logicznie myslec.Na kazdy post odpowiada tak samo.
-
Gość: Baćka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/02/20 12:09:40
Ja nie twierdze, że na Białorusi jest wszystko wspaniałe. Ale śmieszą mnie polaczki, które chcą każdemu narzucać swoją wolę nie mając pojęcia o miejscowych realiach, jednocześnie u siebie w kraju żyją w piekiełku którego odzwierciedleniem są sprawy Olewnika, doktora G.. policji której nie stać na benzynę i cała masa innych.
Naród białoruski wybrał Łukaszenkę w demokratycznych wyborach i wciąż realnie większość obywateli go popiera - bo nie jest to żaden dyktator, tylko prezydent z szerokim zakresem uprawnień. Dyktaturę to mamy w Korei Pn. czy na Kubie, tu jakoś standard życia nie odbiega od sąsiedniej Łotwy czy Ukrainy, gdzie ponoć wg polaczków mamy "demokrację" (ha, ha)
Ten blog ma niby "odkryć Białoruś", a tymczasem jest pisany na poziomie tabloidu, w tendencyjny sposób przedstawia wyrwane z kontekstu informacje, byle tylko oczernić władze Republiki Białoruś i udowodnić z góry przyjętą tezę jakie to one są straszne.
-
anuszka_ha3.agh.edu.pl
2009/02/20 13:23:13
Taa, naród białoruski istotnie wybrał Łukaszenkę w demokratycznych wyborach. W tych pierwszych, 15 lat temu. Wszystkie następne wybory były już sfałszowane i zorganizowane tak, aby opozycja broń Boże nie mogła dotrzeć ze swoją ofertą do elektoratu.
-
Gość: bx, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/02/20 18:00:56
Temat jest przedstawiony skąpo, także w Naszej Niwie.
Więcej można się dowiedzieć na przykład tutaj:

kp.by/daily/24245/444250/
kp.by/online/news/202618/?geo=3
kp.by/daily/24247/446110/
www.svaboda.org/content/Article/1494599.html

Nie wnikając w szczegóły sprawy pana Wasilija trzeba pamiętać o jednym, że z wyrokami sądu (prawomocnymi) się nie dyskutuje, tylko przyjmuje z pokorą. Właściciel domu miał szczęscie, że interweniująca "reżimowa" milicja szmotała się z nim użwając gołych rąk, a nie jak to zrobiłaby zapewne policja w "demokracji" kanadyjskiej - paralizatora.
Mam nadzieję, że wcześniej czy później racje poszkodowanego zostaną uwzględnione i otrzyma właściwą rekompensatę za swoją własność. I jeszcze jedno, decyzje sądu i władz lokalnych nie mogą być automatycznie kojarzone z władzą centralną i prezydentem.
-
2009/02/20 18:26:59
Ja bardzo prosze o zwrocenie uwagi na obrazliwe i pogardliwe
okreslenia typu "polaczki". Taki dobor slownictwa nie wrozy chocby namiastki jakies dyskusji. Tylko obelgi i nienawisc . To tak jakby zapluty karzel reakcji dyskutowal z oficerem sledczym.
A po drugie to tu nikt nie zamierza narzucac swojej woli. Analizy , krytyki i dyskusje na temat wydarzen w roznych krajach sa prowadzone na calym swiecie. My Polacy tez juz mozemy sie wypowiadac na te tematy.
Narzuca sie swoja wole wtedy gdy sie wjezdza na czolgach do obcego kraju w ramach np. bratniej pomocy.
Jednak cieszy mni, ze ten blog tak skutecznie wyprowadza z rownowagi zwolennikow rezimu Lukaszenki. Bo nie wierze, ze Backe cos smieszy. On plonie z nienawisci i zolc go zalewa. Tzn. ze to co sie robi na blogu jest wazne.
-
2009/02/20 18:34:43
@bx,avw239.neoplus.adsl
Wlasnie caly wic polega na tym, ze w tak autorytarnym kraju jak Bialorus, decyzje sadu i wladz lokalnych kojarza sie od razu z wladza centralna i prezydentem. I jest to bardzo logiczna prawidlowosc. Niestety.
-
Gość: raf, *.148.broadband9.iol.cz
2009/02/25 11:56:25
Wlasnie dzieki komentarzom backi mozna sie przekonac jakimi zakutymi lbami sa zwolennicy lukaszenki. Licze na to ze bedzie ich wiecej poniwaz sa bardziej ksztalcace niz niejeden artykol na ten temat.
-
Gość: Czytacz, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/03/11 15:58:50
Rodzina mieszkająca w tym domu dostała mieszkanie zastępcze, więc w czym problem? A że są po rozwodzie, to co w związku z tym, w domu mieli 2 osobne wejścia, bo nie bardzo rozumiem czemu miałoby to kogoś teraz obchodzić? Przynajmniej sprawnie budują metro, a jak wygląda nasza wspaniała polska demokracja i prawo właścicieli działek, można zobaczyć na świetnym przykładzie pl.wikipedia.org/wiki/Kupiec_Poznański
-
2009/04/17 00:02:44
Spokojnie, baćka tak się pogardliwie wypowiada, bo zazdrości Polsce szybkiego rozwoju, budowy prawdziwych europejskich autostrad, stadionów, naszych pięknych miast i coraz wyższych zarobków. Oni nie mają na to szans, stąd frustracja :) spokojnie należy do tego podchodzić :) Białoruś jest może sympatyczna, ale to zadupie
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/24 13:27:22
Mam wrażenie,że wam sie podoba ten ustrój ktory jest na Białorusi?!!!! włosy dęba stają od tego co tutaj wypisujecie!! Od kiedy to terror i komunizm jest dobry?! osobiscie nie słyszałam,żeby ktoś dobrze wyszedł na zawarciu paktu z diabłem!!!! Białoruś tez przegra jesli nie zacznie walczyc o siebie,o swoja wolnosc...Polsce może daleko do idealu,ale mamy wolność słowa i nikt nikogo nie terroryzuje:) chwała Bogu i wszystkim ludziom ktorzy walczyli o wolność dla mojego kraju:)jeszcze wiele pracy przed Polską,ale na pewno sobie poradzimy,już tyle przeszliśmy to i tych nie dobitków komunistycznych przegonimy z naszej Polski!!! jestem dumna z tego,że jestem Polką!!!! A od Kremla i tej całej Moskwy to jak najdalej!!! Zyczę Białoruśi jak najlepiej:)