Odkrywam Białoru¶. To s±siedni kraj, a przecież tak mało o nim wiemy. ::: Za po¶rednictwem tego bloga chcę przekazywać wam moje odkrycia. Zachęcam was do opowiedzenia tutaj waszych odkryć. ::: Odkryjmy razem Białoru¶!
Blog > Komentarze do wpisu
Białoruska telewizja w rocznicę ¶mierci Stalina

Dzi¶ 56. rocznica ¶mierci Stalina. Oto program reżimowej telewizji Białoruskiej, wyemitowany rok temu z okazji rocznicy.

Z filmu wynika, że Stalin to nie despota i morderca, lecz bohater i humanista. Zaczyna się od stwierdzenia, że po ¶mierci Stalina wszyscy zadawali sobie pytanie: "Jak tu żyć dalej?". No dobrze, przyznano, że po jego ¶mierci wyszły z więzienia miliony ludzi. Ale: "W ci±gu 55 lat stosunek do jego osoby zmieniał się kilka razy." Trwa mimo wszystko uznanie dla Stalina jako lidera i ojca narodu. Na koniec przemawia historyk Witalij Skałaban: "Ku osobie Stalina znów zwracaj± się wszyscy: zwraca się i społeczeństwo, zwraca się i nauka, nauka historyczna. Wszystko, co kiepskiego można było powiedzieć o Stalinie - chyba powiedziano. Chyba powiedziano. Przyszedł czas analizy."

Na Białorusi NAPRAWDĘ po dzi¶ dzień czci się Stalina. Najzupełniej poważnie. To znaleĽli¶my w muzeum II wojny ¶wiatowej "Linia Stalina" pod Mińskiem (lato 2008):

Tak, ¶wieżo postawiony pomnik Stalina. Ludzie składaj± pod nim kwiaty.

Leszek aż specjalnie zaczesał sobie grzywkę w drug± stronę.

czwartek, 05 marca 2009, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Go¶ć: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/03/08 15:20:48
"Z filmu wynika, że Stalin to nie despota i morderca, lecz bohater i humanista."

Kurde, ludzie, czy wy zrozumieli¶cie w ogólie o czym mówiono w tym reportażu???? Oczewi¶cie pocz±tek i koniec wystarczy, żeby wyci±gać wnioski do których nawet bez filmu jeste¶cie przekonani... S± to materiały historyczne, nie można tego z radzieckiej historii wyrzucić, nawet jeżeli komu¶ się tak bardzo chce...!!! Uważam, że wystarczaj±co powiedziano o tym, że Stalin od dawna nie jest ani bohaterem, ani humanist±......
-
anuszka_ha3.agh.edu.pl
2009/03/08 21:26:14
Rozumiem reportaż i jednak wyniosłam z niego takie a nie inne wrażenie. Nie zaprzeczono zbrodniom Stalina, lecz potraktowano je jako wypadek przy pracy, no najwyżej jako przejaw kontrowersyjno¶ci postaci. A zdanie tego łukaszenkowskiego historyka, że teraz wszyscy (i społeczeństwo! i społeczeństwo!) zwracaj± się ku Stalinowi - to jest jednoznaczna kanonizacja wujka Soso. No przecież to brzmi, jakby kto¶ wypowiadał się, powiedzmy, o Janie Pawle II.

Stalina nie można z radzieckiej historii wyrzucić. Zgoda. Ale oceniać trzeba tak, jak na to zasługuje. Cóż, że wygrał wojnę - gdy sam posłał na ¶mierć więcej ludzi, niż zginęło obywateli ZSRR w tej wojnie (30 mln vs. 26.6 mln wg Wikipedii). Podnosić jego zasługi to trochę jak podnosić zasługi Hitlera w budowie autostrad. Ciekawe, że wielu Rosjan bardzo czuje się przykro, gdy kto¶ porównuje Stalina do Hitlera.
-
Go¶ć: raf, *.148.broadband9.iol.cz
2009/03/15 01:18:16
Dokladnie, Anuszka ma racje.
Moja refleksja w zwiazku z tym jest taka, ze ten narod na nic innego nie zaluguje. Kazdy dostaje to czego chce.
-
2009/03/15 13:20:25
Do Anuszki:
Wczoraj ogl±dałem na TV Historia program o Feliksie Dzierżyńskim. Pokazywali min. to muzeum na Białorusi, które opisała¶ tutaj na swoim blogu. Były pokazane min. te talerze z różnych krajów - w tym z PRL.
-
cklwow
2009/11/21 20:21:58
Nie wiem, co jest zabawnego w udawaniu Hitlera. Nawet, je¶li Leszek sobie żartował to wybitnie niesmacznie... Nie ma się czym chwialić i wrzucać takich fotek do Netu mówi±c szczerze...

Pochwalić natomiast wypada autorkę bloga- bardzo ciekawy i rzeczowy.
-
Go¶ć: Towarzysz, *.centertel.pl
2011/08/08 20:12:45
jak tak dalej będzie to ja wyemigruję z Polski na Białoru¶, tam jest praca, a w Polsce bezrobocie-Stalin to wielki bohater oczy¶cił kraj po wojnie domowej i usun±ł szalonych morderców w czasach czystki, dzięki Stalinowi Polska ma Ziemie Zachodnie i dzięki Stalinowi w Polsce w 1945-1989 była praca- autor nie rozumie że Hitlerowcy na Białorusi wyrzynali Białorusinów i to Armia Czerwona dała Białorusi pokój i wolno¶ć a Białorusini na ochotnika zgłaszali się do Armii Czerwonej by bić faszystowskich gadów