Odkrywam Białoru¶. To s±siedni kraj, a przecież tak mało o nim wiemy. ::: Za po¶rednictwem tego bloga chcę przekazywać wam moje odkrycia. Zachęcam was do opowiedzenia tutaj waszych odkryć. ::: Odkryjmy razem Białoru¶!
Blog > Komentarze do wpisu
Cenzura Łukaszenki nie przepu¶ciła filmu "Katyń"

Słowo wyja¶nienia: Na Białorusi niezwykle popularne s± rosyjskie kanały TV. Jednak, z tego co wiem od znajomych Białorusinów, władze białoruskie wymagaj± od dostawców telewizji kablowej cenzurowania programów. Gdy rosyjska telewizja nadaje tre¶ci "niesłuszne", na terenie Białorusi nakłada się na nie inne programy. To oczywi¶cie nie dotyczy programów odbieranych przez anteny satelitarne, ale te musz± być na Białorusi rejestrowane [Edit: co nie znaczy, ze s± rzeczywi¶cie ¶cigane. Słyszałam o jednym takim przypadku.]. Jednak według  danych z 2007 roku, anteny posiada tylko 7% Białorusinów.

Portal Chartyja'97 donosi dzi¶:

Film Andrzeja Wajdy "Katyń" był pokazany wczoraj [11.04.2010] na kanale "Rossija" na cze¶ć członków władz polskich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. (...)

Na Białorusi, która także straciła wielu rodaków w Katyniu w 1940 roku, 11 kwietnia film "Katyń" nie został pokazany. Telewidzowie mogli usłyszeć, jak spiker Jewgienij Rebienko zapowiedział, że po wydaniu wiadomo¶ci będzie pokazany film Andrzeja Wajdy, a dalej... na Białorusi zaczęto pokazywać rozrywkowy show "Taniec z gwiazdami". Należy zauważyć, że program nadawania wszystkich białoruskich kanałów był ułożony bez wzięcia pod uwagę strasznej tragedii, która zdarzyła się 10 kwietnia. [Co prawda wiadomo¶ci telewizji białoruskiej mówi± o katastrofie, również dzi¶, 12.4..2010 - przypisek mój.] Na wszystkich kanałach szły programy rozrywkowe, komedie, koncerty.

Białoru¶ także została jedynym państwem-s±siadem Polski, której władze oficjalnie nie ustanowiły dnia żałoby narodowej. (...)

Tym niemniej, zwykli obywatele, przedstawiciele opozycji demokratycznej wci±ż przychodz± pod budynek ambasady Polski w Mińsku z kwiatami i ¶wiecami.

Wiadomo¶ć potwierdza inny białoruski portal, tut.by. Co ciekawe, jednocze¶nie "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii", czyli białoruskie wydanie rosyjskiej gazety, drukuje dzi¶ artykuł o filmie nadanym 11 kwietnia.

Je¶li chodzi o kwiaty i ¶wieczki pod ambasad± w Mińsku, to można zobaczyć zdjęcia na blogu Twoserge.

poniedziałek, 12 kwietnia 2010, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Polecane wpisy

  • Stare polskie kabarety jak znalazł

    Kryzys na Białorusi trwa. Nowym hobby stało się chodzenie do sklepów i robienie zdjęć cenom . Inni wyżywaj± się robi±c satyryczne obrazki i fotomontaże . Tu aku

  • Drożyzna na Białorusi

    Ostatnio bardzo podrożało na Białorusi. Ceny s± wyższe niż w Polsce, choć ¶rednie pensje 2.5 raza niższe niż u nas. Portal Biełorusskij Partizan zrobił zestawi

  • Zarobki na Białorusi, styczeń 2011

    Polecam artykuł Białoru¶: Mniejsze zarobki, mniej inwestycji na portalu eastbook.eu . Polecam zwłaszcza kliknięcie na interaktywny wykres z zarobkami w różnych

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Go¶ć: kujawiak, *.dip.t-dialin.net
2010/04/24 22:50:31
Życie przyniosło sprostowanie do podanych przez Ciebie informacji.Film Katyń był pokazany w białoruskiej tv i to dwukrotnie,Łukaszenko jakie¶ ¶wieczki zapalał w mińskiej katedrze ku czci ofiar(fakt że zbytnio sie nie wysilił).A tak swoj± drog± czy zachodni s±siad czyli Niemcy ogłaszał jak±¶ żałobe?Słowo daje nie kojarze faktu.