Odkrywam Białoru¶. To s±siedni kraj, a przecież tak mało o nim wiemy. ::: Za po¶rednictwem tego bloga chcę przekazywać wam moje odkrycia. Zachęcam was do opowiedzenia tutaj waszych odkryć. ::: Odkryjmy razem Białoru¶!
Zakładki:
Czytaj±cy, czytani, inne projekty
Słowniki języka białoruskiego
Nasza pomoc dla Białorusi
Raport
Ciekawe
Dzienniki Marcowe
Białoruska opozycja
Białoruska władza
Białoruskie fora
Białoruskie media
Blogi o Białorusi
O mnie
Podróż na Białoru¶
Polecamy bramkę sms
czwartek, 19 lutego 2009
Tak się buduje metro w dyktaturze!

Dyktatura to najlepszy ustrój do szybkiej budowy autostrad i kolei. My latami czekamy na metro w Warszawie. W stolicy Białorusi budowa metra idzie nad wyraz sprawnie. Bardzo pomaga, że w tym kraju nie ma prywatnej własno¶ci ziemi. W razie czego zawsze można kogo¶ wysiedlić.

Zdjęcia: Nasza Niwa

Wasil ChadĽkou miał dom w Mińsku. Domy niby można posiadać, ale ziemia pod nimi należy do państwa. Władze wła¶nie postanowiły, że pod domem ChadĽkoua, wzdłuż Prospektu Dzierżyńskiego, będzie szła linia metra. Działkę postanowiono zabrać, dom wyburzyć. ChadĽkou dostał w zamian dwupokojowe mieszkanie w bloku. Problem w tym, że razem z był± żon± i dzieckiem. ChadĽkou odmówił wysiedlenia. Wraz z ekip± wyburzaj±c± przyjechała milicja. Podczas wyburzania domu pojawił się ogień, bo ekipa zapomniała wył±czyć elektryczno¶ć w budynku. Dom doszczętnie spłon±ł, a ChadĽkou został zatrzymany przez milicję za stawianie oporu władzy.

Wiadomo¶ć pochodzi z gazety Nasza Niwa.

09:03, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Komentarze (19) »
niedziela, 08 lutego 2009
Euroremont
W krajach na wschód od Polski istnieje pojęcie "euroremontu" - remont zwykły w mieszkaniu to malowanie, euroremont za¶ - to malowanie z wygładzaniem ¶cian.

Język ¶wiadczy o stanie ¶wiadomo¶ci narodu. Choćby oficjalna propaganda nie wiem jak upierała się przy pełnoprawnej obecno¶ci w Europie lub nawet wyższo¶ci nad Europ± - to codzienne słówko zadaje jej kłam. Słowo "euroremont" jest wyrazem tęsknoty za tym lepszym życiem, którego jeszcze nie ma, a które chcemy przynajmniej imitować.

My, Polacy, też w podobny sposób używamy słowa "Europa"...

  Remont 2001 - opozycyjna naklejka wyborcza
 

Opozycyjna naklejka wyborcza u Siergieja. "Remont 2001". Szkoda, że ten remont akurat im nie wyszedł, bo nalepka fajna.

13:31, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Podróż na Białoru¶
Link Komentarze (1) »