Odkrywam Białoruś. To sąsiedni kraj, a przecież tak mało o nim wiemy. ::: Za pośrednictwem tego bloga chcę przekazywać wam moje odkrycia. Zachęcam was do opowiedzenia tutaj waszych odkryć. ::: Odkryjmy razem Białoruś!
Zakładki:
Czytający, czytani, inne projekty
Słowniki języka białoruskiego
Nasza pomoc dla Białorusi
Raport
Ciekawe
Dzienniki Marcowe
Białoruska opozycja
Białoruska władza
Białoruskie fora
Białoruskie media
Blogi o Białorusi
O mnie
Podróż na Białoruś
Polecamy bramkę sms
czwartek, 19 kwietnia 2007
Dni Kultury Białoruskiej w Krakowie
23-25 kwietnia 2007: Dni Kultury Białoruskiej w Krakowie

W dniach 23 – 25 kwietnia 2007 roku w Krakowie odbędą się IV Dni Kultury Białoruskiej. Będzie to część pierwsza, Wiosenny Oddech Wolności 2007, natomiast część druga odbędzie się na jesieni. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są: (W)Koło Rosji przy Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego "Bratniak" pod honorowym patronatem Rektora UJ prof. dr hab. Karola Musioła. Impreza jest kontynuacją I edycji DKB, która odbyła się na Uniwersytecie Jagiellońskim w dniach 14-18 IV 2004. Dni Kultury Białoruskiej to na terenie Polski jedna z najważniejszych kulturalnych inicjatyw poświęconych Białorusi.

IV edycja Dni Kultury Białoruskiej dzięki urozmaiconemu programowi kulturalnemu i naukowemu, licznym seminariom i konferencjom daje wyjątkową okazję do zapoznania się nie tylko historią białoruskiej idei narodowej, lecz również z aktualną sytuacją opozycji politycznej na Białorusi. Nasze panele dyskusyjne umożliwiają poznanie różnych opinii na temat drogi, którą kroczy nasz wschodni sąsiad oraz jej alternatyw. Wystawy, koncerty i pokaz filmowy przybliżą szerszej publice działalność białoruskich artystów młodego i starszego pokolenia.

W Polsce niewiele uwagi poświęca się poznawaniu kultury najbliższych sąsiadów. Jednak nasza wiedza dotycząca Białorusi m.in. dzięki Dniom Kultury Białoruskiej z roku na rok się zwiększa, choć wciąż nie jest wystarczająca. Organizatorzy tego swoistego święta kulturalnego starają się to zmienić poprzez przybliżanie Polakom i zagranicznym Gościom białoruskich problemów i piękna tej kultury .

IV Dni Kultury Białoruskiej rozpocznie w poniedziałek 23 kwietnia k onferencja na temat: „Kultura i polityka Polski i Białorusi w kontekście Unii Europejskiej”. Udział w niej wezmą goście z zagranicy: przywódca opozycji demokratycznej na Białorusi dr Aleksandr Milinkiewicz; prezes nie uznawanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, i Józef Pożecki, wiceprezes owego Związku. Przedstawicielem mniejszości białoruskiej w Polsce będzie dr Oleg Łatyszonek, prezes Białoruskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce i lider ruchu demokratycznego Białorusinów w Polsce. Związek Polaków na Białorusi skupia ok. 25 tysięcy członków i obecnie jest największą niezależną organizacją społeczną na Białorusi. Od VI Zjazdu Związku w marcu 2005, podczas którego odsunięto od władzy Tadeusza Kruczkowskiego i wybrano na stanowisko przewodniczącego Związku Andżelikę Borys, organizacja pozostaje w ostrym sporze z władzami w Mińsku. Na życzenie owych władz Zjazd został powtórzony, a delegaci pod presją wyłonili nowego prezesa, Józefa Łucznika. Te decyzje nie zostały zaakceptowane przez wielu działaczy polskich oraz polskie władze, które zapowiedziały, że będą wspierać działaczy skupionych wokół Andżeliki Borys.

W Centrum Kultury Rotunda odbędzie się pokaz krótkometrażowych filmów poświęconych czarnobylskiej tragedii i jej społecznym skutkom. W ramach projektu Krzyk Czarnobyla powstały zdjęcia ilustrujące życie zwykłych ludzi zamieszkujących tereny, które najbardziej ucierpiały wskutek wydarzeń sprzed 21 lat. Będzie to więc wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się, jak Białoruś odczuła, i do dziś jeszcze odczuwa, konsekwencje czarnobylskiej katastrofy. Filmom będzie towarzyszył komentarz autorów.

Wieczorem tego samego dnia w studenckim klubie Żaczek odbędzie się koncert rockowy grupy Towarzysz Mauzer. W 2005 roku zwyciężyła ona na festiwalu białoruskiej muzyki rockowej Basowiszcza, który co roku odbywa się na Białostocczyźnie. W dorobku zespołu jest płyta Radas’c’ nagrana w 2006 roku. W niezwykle energetycznych piosenkach Towarzysza Mauzera jest coś z lirycznego i zarazem niemal nihilistycznego nawoływania do buntu w sytuacji, gdy wszystko wokół wydaje się być pogrążone w głębokiej i nieuleczalnej śpiączce. Zespołem towarzyszącym będzie Madżenta.


Na wtorkowe popołudnie zaplanowany jest pokaz filmu Ploszcza w Kinie pod Baranami oraz spotkanie z reżyserem, Jurijem Chaszczavackim. Wydarzeniu temu będzie towarzyszyć promocja książki Białoruś – kartofle i dżinsy autorstwa dwójki młodych dziennikarzy „Tygodnika Powszechnego”, Małgorzaty Nocuń i Andrzeja Brzezieckiego. Według Mariusza Mackiewicza, polskiego ambasadora w Mińsku w latach 1998-2002, jest to świetny reportaż, zajmująca lektura. Do dyskusji zaplanowanej po pokazie filmu zaproszono osoby, które brały udział w wydarzeniach przedstawionych w filmie.

Wieczorem zapraszamy Państwa na jam-session grupy Madżenta.
Środa to dzień zamknięcia pierwszej części IV Dni Kultury Białoruskiej. W ramach Spotkań Wschodnich Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Otwartych wykładów Zakładu Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii UJ odbędzie się spotkanie z dr Olegiem Łatyszonkiem z Katedry Kultury Białoruskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Przedstawi on swoją książkę „Od Białych Rusinów do Białorusinów”. W czasie rozmowy z autorem poruszone zostaną problemy kształtowania się białoruskiej idei narodowej w okresie od XV do XVII stulecia.

O godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż fotograficzny pod tytułem Tutejsi. Autorką zdjęć jest Katarzyna Mieżawiec. Na kolejny wernisaż fotograficzny zapraszamy do Cafe Ptaszyl. Będą tam wywieszone zdjęcia zrobione przez studentów z Białorusi, którzy zostali objęci programem im. Kalinowskiego. Zapraszamy w każdy dzień trwania IV DKB.

Kolejny i ostatni element programu to koncert zespołu Troica, którego muzyka jest utrzymana w konwencji folk – rockowej. Grupę współtworzą Ivan Kirchuk, Yury Dzmitryjeu i Yury Paulouski. Inspiracją dla powstania Troicy w 1996 roku stała się chęć popularyzowania rodzimej muzyki ludowej w szerszym kontekście kulturowym, a bazą dla jej twórczości stały się materiały zebrane podczas wypraw etnograficznych. Zespół wykonuje białoruskie pieśni w archaicznych technikach wokalnych i wzbogaca je współczesnymi aranżacjami. Muzyczna wszechstronność Troicy zadecydowała o sukcesie zespołu za granicą. Jej pionierski wkład w popularyzację białoruskiej ludowej muzyki był ważnym impulsem dla powstania na Białorusi jednej z najbardziej znaczących i ciekawych scen world-music w Europie.Program:


IV Dni Kultury Białoruskiej
Oddech Wiosennej Wolności”
23-25 kwietnia 2007 Kraków

23 Kwietnia 2007

10.00 Uroczyste otwarcie IV Dni Kultury Białoruskiej w Krakowie, przywitanie przedstawicieli władz Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz władz miasta Krakowa.

sala konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej
Al. Mickiewicza 22

10.00-13.00 Konferencja „Kultura i polityka Polski oraz Białorusi w kontekście Unii Europejskiej

 • dr Aleksander Milinkiewicz, przywódca opozycji demokratycznej na Białorusi,
 • Andżelika Borys, prezes nieuznawanego Związku Polaków na Białorusi,
 • Józef Pożecki, wiceprezes nieuznawanego Związku Polaków na Białorusi, odpowiedzialny za kontakty ze Światową Polonią,
 • dr Oleg Łatyszonek, prezes Białoruskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce,lider ruchu demokratycznego Białorusinów w Polsce.
 • Przedstawiciele polskich partii politycznych,
 • Przedstawiciele studentów z Białorusi, osoby objęte programem im. Kalinowskiego

Moderator: Prof. dr hab. Grzegorz Przebinda,
Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ
sala konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej
Al. Mickiewicza 22


15:00 – 18:00 “Nowe oblicze wsi białoruskiej. Skutki tragedii czarnobylskiej”
Pokaz filmów krótkometrażowych: materiały z wyprawy przeprowadzanej w ramach projektu „Krzyk Czarnobylu”, spotkanie z autorami zdjęć.
Centrum Kultury “ROTUNDA”
ul. Oleandry 1

20:00 Koncert grupy “Towarzysz Mauzer” etno-rokc oraz grupy Madżenta,jazz-rock
wstęp bezpłatny
klub “Żaczek”
ul. 3 Maja 5


24 kwietnia 2007

17:00 pokaz filmu Ploszcza, spotkanie z reżyserem Juriem Chaszczawackim.
Po filmie: poczęstunek
18.30 Promocja książki Białoruś – kartofle i dżinsy Małgorzaty Nocuń i Andrzeja Brzezieckiego.
Rozmowa z uczestnikami wydarzeń przedstawionych w filmie „Ploszcza” oraz z reżyserem Jurijem Chaszczawackim.
Kino pod Baranami,
Rynek Główny 27

20:00 Koncert grupy Madżenta jazz-rock, jam-session
Kawiarnia Naukowa
Ul. Jakuba 29-31


25 kwietnia 2007

11:30 – 13:00 Prezentacja książki dr Olega Łatyszonka
„Od Białych Rusinów do Białorusinów”.
W ramach Spotkań Wschodnich Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ i Otwartych wykładów Zakładu Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii UJ

Moderator – prof. dr hab. Grzegorz Przebinda - K ierownik Katedry Kultury Słowian Wschodnich Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej
Prof. dr hab. Andrzej Nowak – kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii UJ
Sala Tischnera, Instytut Historii UJ, ul. Gołębia 13

17.00 Fotowernisaż Tutejsi, autor zdjęć: Katarzyna Mieżawiec
Piwnica pod Baranami

Zamknięcie pierwszej części IV edycji Dni Kultury Białoruskiej w Krakowie,
20.00 koncert zespolu Trojca
wstęp bezpłatny
Klub Studencki Żaczek,
ul. 3 Maja 5


22:30, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 kwietnia 2007
Kraków, 24.4.2007, kino Mikro
24 kwietnia 2007 o godzinie 17.00 w kinie Mikro w Krakowie odbędzie się pokaz filmu "Plac" Jurija Chaszczewackiego.

Jurij Chaszczewadzki urodził się w Odessie, w czasach radzieckich pracował w dziale propagandy Białoruskiej TV. Jest reżyserem wielu filmów dokumentalnych, nie tylko o Białorusi, ale także krajach byłego ZSRR. Sławę za granicą zdobył po nakręceniu filmu „Обыкновенный президент", czyli „Zwyczajny prezydent”. Dokument był biografią prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Kilka dni po premierze filmu na Zachodzie do mieszkania Chaszczewadzkiego wtargnęło najprawdopodobniej białoruskie KGB. Reżyser został brutalnie pobity. Kiedy obudził się w kałuży krwi nie mógł wstać. Złamano mu obie nogi.

Kolejny słynny film Chaszczewadzkiego nosi tytuł Площадьczyli „Plac”. Został nakręcony po marcowych wydarzeniach w Mińsku ubiegłego roku. Wtedy właśnie – po sfałszowaniu wyborów prezydenckich – tysiące Białorusinów wyszło, w akcji protestu na ulice stolicy. Powstało też, na wzór kijowskiego, maleńkie miasteczko namiotowe. Film opowiada o tamtych chwilach. Znalazły się w nim także unikalne kadry z likwidacji miasteczka przez milicję i wojska specjalne. Czasem film nazywa się też „Placem Kalinowskiego”. Kalinowski – XIX-wieczny bohater Białorusi – jest dla białoruskiej młodzieży symbolem przemian. Czekają na nowego Kalinowskiego, który poprowadzi ich do demokracji. Chaszczewadzki mówił, że podczas kręcenia filmu odkrył kto jest nową białoruską arystokracją. To właśnie ta młodzież, wsadzana do więzień i pacyfikowana na demonstracjach wciąż walczy.

Filmy Chaszczewadzkiego są na Białorusi kultowe. Kopiowane i rozpowszechniane w setkach tysięcy egzemplarzy. Reżyser jest jednym z bohaterów książki „Białoruś – kartofle i dżinsy”


Dyskusja na promocji książki będzie się koncentrować wokół problemów współczesnej Białorusi (społeczeństwo, polityka, opozycja, władza) i filmu.

W promocji książki „Białoruś – kartofle i dżinsy” wezmą udział: Adam Szostkiewicz z „Polityki” (prowadzący), Jurij Chaszczewadzki (gość z Mińska, reżyser filmu „Plac”), oraz autorzy książki Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki (dziennikarze „Tygodnika Powszechnego”).


11:30, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Dodaj komentarz »
sobota, 14 kwietnia 2007
Polityka wschodnia w wykonaniu naszego rządu
Rok temu były szumne deklaracje o ułatwieniu Białorusinom dostępu na Zachód. Oto na czym się skończyły - Twoserge opisuje swoje zmagania o otrzymanie polskiej wizy:


Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku. (twoserge.fotolog.pl)

 • 2 polskie konsulaty na całą Białoruś.

 • Każdy konsulat otwarty 2.5 godziny dziennie.

 • Twoserge zapisał się do kolejki w piątek - jest trzysta czterdziesty.

 • Jego kolej przyjdzie w być może okolicach środy.

 • Po obmacaniu przez polskiego żołnierza dostanie się...

 • ...do drugiej kolejki.

 • Koszt wizy 5 euro.

Przypominam, że w latch 90., zanim weszliśmy do Unii Europejskiej, mogliśmy swobodnie wjeżdżać do Niemiec - wizę dostawało się automatycznie i za darmo na przejściu granicznym w formie pieczątki.

A więc Niemcy byli bardziej życzliwi wobec nas, niż my jesteśmy wobec Białorusinów. Ciekawe, że w polskich stereotypach wciąż istnieje przekonanie, że Niemcy to są gbury, a my - kochamy naszych wschodnich sąsiadów.

Jest mi wstyd, że tak traktujemy Białorusinów. Jak gdybyśmy nie mieli wobec nich żadnych zobowiązań... Nasza wspaniała "polityka wschodnia" i piękne deklaracje poszły w las...
11:02, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Komentarze (2) »
czwartek, 12 kwietnia 2007
Łukaszenko ujawnił, że ma trzeciego syna
Rzadko linkuję newsy, które równie dobrze można przeczytać w gazetach. Ale dziś pojawiło się coś, na co warto zwrócić uwagę: uzupełnienie do naszego albumu rodzinnego prezydenta Łukaszenki.

Łukaszenko przyznał się, że posiada trzeciego syna.

Portal telegraf.by:

Prezydent Białorusi oświadczył, że "w obecnie widocznej przyszłości" zamierza pozostać głową państwa. Aleksandr Łukaszenko oznajmił również dziennikarzom, że omawia z synami ich perspektyw jako następców. "Ani pierwszy, ani drugi, ale być może trzeci syn dopiero będzie prezydentem."

Nigdy w domu nie omawialiśmy tej kwestii, jak dzieci kocham. Wiktor [pisaliśmy o nim tu i tu] dziś i jutro jeszcze będzie słabszy od obecnie urzędującego prezydenta. A jeśli już mówić o następcy, przygotowywany będzie najmłodszy - unikalny człowiek."

Oficjalna strona prezydenta informuje, że ma on dwóch synów.

Swoją drogą, białoruski prezydent cechuje się dużą bezczelnością, jeżeli  starając się zachować sztafaż demokracji - jednocześnie przyznaje się do ambicji dynastycznych.
19:21, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 09 kwietnia 2007
TVB?
W bólach rodzi się dawno zapowiadany projekt Telewizji Polskiej: TV Białoruś - kanał satelitarny dla Białorusi, będący alternatywą dla państwowych mediów. W Kurierze Porannym - wywiad z szefową projektu, Agnieszką Romaszewską. Poniżej fragmenty:

 • Było to dla mnie wstrząsające doświadczenie, że Białoruś jest tak blisko Warszawy, a jednocześnie tak daleko, jak jakiś Turkmenistan. Polska i Białoruś to jeden obszar kulturowy, ale przedzielony sztuczną granicą. Mamy 350 lat wspólnej historii, a teraz tam Azja, a u nas już Europa?

 • Białoruscy dziennikarze nie boją się pokazać na wizji?
  - Dopuszczamy, że niektórzy ludzie stamtąd będą występować incognito. Do tej pory przeszkoliliśmy około 40 osób.

 • Niestety Aleksander Łukszenka zauważył, że Zachód jest wyczulony na punkcie przestrzegania prawa, więc wymyślił sprytny unik. Wszystko musi być zgodne z prawem, więc zmienia prawo i stawia coraz nowe bariery. I to, co niedawno było zgodne z prawem, dzisiaj już nie jest. Tworzy paragrafy, które mogą być użyte do zwalczania wolności słowa, ale na razie trzyma je jak miecz nad głową. Jest na przykład przepis, że nie można krytykować władzy w zagranicznych środkach przekazu.

 • Konsultowała Pani projekt z autorytetami na Białorusi?
  - Sprawa jest delikatna. Teraz opozycja na Białorusi się pokłóciła, co jest oczywiście bardzo niepokojące. Różne bardziej i mniej realne siły polityczne byłyby zapewne zainteresowane tym, żeby się u nas pokazywać. Najchętniej pewno włożyłyby nam na głowę jakąś radę polityczną. Trzeba więc je delikatnie przekonać, że w europejskich telewizjach nie powinno być takiego ciała. Jestem zdeterminowana, żeby to był program niezależny.

22:44, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Dodaj komentarz »