Odkrywam Białoruś. To sąsiedni kraj, a przecież tak mało o nim wiemy. ::: Za pośrednictwem tego bloga chcę przekazywać wam moje odkrycia. Zachęcam was do opowiedzenia tutaj waszych odkryć. ::: Odkryjmy razem Białoruś!
Zakładki:
Czytający, czytani, inne projekty
Słowniki języka białoruskiego
Nasza pomoc dla Białorusi
Raport
Ciekawe
Dzienniki Marcowe
Białoruska opozycja
Białoruska władza
Białoruskie fora
Białoruskie media
Blogi o Białorusi
O mnie
Podróż na Białoruś
Polecamy bramkę sms
sobota, 08 września 2007
Przez szum informacyjny: Wyzwolenie 17 września. Karta Polaka.
Zazwyczaj nie powtarzam newsów za gazetami, ale dziś warto przebić się przez szum informacyjny. W obecnej sytuacji te wiadomości nie mają szansy znaleźć się na pierwszych stronach:


Gazeta Wyborcza:

Białoruscy weterani chcą czcić sowiecką napaść 17 września

Ujawnienia prawdy o "polskim jarzmie" narzuconym Białorusinom przed wojną i "jasnym dniu wyzwolenia w 1939 roku" przez Armię Czerwoną oraz uznania 17 września Dniem Niepodległości domagają się białoruscy weterani i oficerowie.

Wczorajsze wydania mińskich gazet, opisując obrady, zapewniały, że "rozprawa z polskimi łgarstwami o 17 września" była oddolną inicjatywą mas pracujących. Trudno w to uwierzyć - spotkanie zorganizowały sterowane ręcznie przez administrację Aleksandra Łukaszenki Białoruski Związek Oficerów, Komunistyczna Partia Białorusi, Sobór Słowiańskich Narodów Rosji i stowarzyszenie Ruś. Wziął w nim też udział zastępca kierownika Głównego Działu Ideologii MON płk Uładzimir Makarau.

- W istocie rzeczy Rzeczpospolita była państwem kolonialnym - wskazywał kolegom wroga Lew Krysztapowicz, docent nauk filozoficznych oraz członek Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Białorusi. Krysztapowicz tłumaczył: - Te ziemie, czyli Białoruś i Ukraina, były rdzennie rosyjskie czy też zachodniorosyjskie. Polacy je po prostu zajęli, a Armia Czerwona na powrót je wyzwoliła. Więcej >>Gazeta Wyborcza:

Polacy ze Wschodu z Kartą

Za rok będą oni mogli łatwiej przekraczać granicę, uczyć się w Polsce, pracować i mieć firmy - to gwarantuje im przyjęta przez Sejm Karta Polaka

Oprócz ułatwień w uzyskiwaniu wiz Polska zrefunduje też opłaty wizowe, które po wejściu Polski za kilka miesięcy do unijnego systemu Schengen wzrosną do ok. 60 euro.

Kto może otrzymać Kartę Polaka? Osoba, która wykaże się co najmniej bierną znajomość języka polskiego, w obecności konsula złoży pisemną deklarację przynależności do narodu polskiego. Oświadczy, że co najmniej jedno z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało polskie obywatelstwo, bądź wykaże swoją działalność na rzecz kultury polskiej lub polskiej mniejszości. Więcej >>


10:21, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 września 2007
Kontrast

Dzisiejszy fleszmob w Borysowie. [charter97.org]
19:57, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Komentarze (1) »