Odkrywam Białoruś. To sąsiedni kraj, a przecież tak mało o nim wiemy. ::: Za pośrednictwem tego bloga chcę przekazywać wam moje odkrycia. Zachęcam was do opowiedzenia tutaj waszych odkryć. ::: Odkryjmy razem Białoruś!
Zakładki:
Czytający, czytani, inne projekty
Słowniki języka białoruskiego
Nasza pomoc dla Białorusi
Raport
Ciekawe
Dzienniki Marcowe
Białoruska opozycja
Białoruska władza
Białoruskie fora
Białoruskie media
Blogi o Białorusi
O mnie
Podróż na Białoruś
Polecamy bramkę sms
środa, 21 listopada 2007
Przełom na Białorusi? Nowy Jarocin?
Na Białorusi tematem dnia są ostatnie zaskakujące posunięcia władz.

Kierownik wydziału ideologicznego Administracji Prezydenta, Aleg Praliaskouski, zaprosił do siebie na spotkanie muzyków z zakazanych zespołów rockowych: NRM, Neuro Dubel, Pałac, Krama. Dotychczas muzycy dostawali zakazy koncertów, władze robiły im problemy z wynajmem lokali. Dziś główny ideolog prezydencki zaproponował im zniesienie ograniczeń, jakie reżim nakładał na ich twórczość.

Muzycy ocenili rozmowę jako konkretną i konstruktywną. "Wyłożyliśmy nasz punkt widzenia, a oni nie kazali kajać się. Przeciwnie - obiecali nie przeszkadzać." Praliaskouski obiecał sprzyjać działalności koncertowej wyklętych dotychczas zespołów.

Za jaką cenę?

Muzycy odrzucili propozycję Praliaskouskiego, aby zorganizować "wzorcowy" koncert pod nazwą "Rock za Białoruś". "Możecie wymyślić nazwę, jaką sami chcecie" - próbował ustępować ideolog i obiecał występy w państwowej telewizji. Wówczas lider Pałacu Aleg Chamienka zaproponował nazwę "Rock dla Białorusi".

"Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że nie warto, by muzycy śpiewali pod jakimikolwiek flagami - biało-czerwono-białymi, czy czerwono-zielonymi - nieważne." - pisze Nasza Niwa. Radio Racja podaje, że artyści zgodzili też się nie występować więcej na manifestacjach opozycji. Lider NRM Lawon Wolski, pytany przez dziennikarzy, czy wobec tego muzycy zachęcą publiczność by przynosiła na koncerty własne flagi, odpowiedział, że osobiście nie będzie do tego nawoływał. Lecz dodał: "Kiedyś pod tymi flagami będziemy nie tylko występować, ale i żyć".

Alaksandar Kulikowicz, lider zespołu Neuro Dubel powiedział Radiu Swaboda:
"Ogólny wynik rozmowy sprowadza się do frazy 'żyjmy w przyjaźni'. Niezobowiącująco proponowano nam nie grać pod flagami. Dosłowne zdanie pana Praliaskouskiego: 'Chłopcy, nie leźcie w politykę!' I my nie chcemy tam leźć. Powiedziałem mu: 'Mogę dawać wyraz swoim poglądom jako obywatel. Nie chcę ich wyrażać jako muzyk'. Nam wszystkim sprzykrzyło się wojować. Nie wiemy, z kim wojować. Nie chcemy grać pod flagami. Nawet pod tą flagą, którą ja uznaję."

Wśród internetowych komentatorów (forum tut.by, komentarze pod artykułem w Naszej Niwie) panuje dezorientacja. Toczą się dyskusję, czy kultowi antyreżimowi artyści zdradzili, czy postąpili rozsądnie. 2serge, który nadesłał mi tę wiadomość, zastanawia się, czy posunięcie władz nie jest związane z planowanym na 10 grudnia otwarciem przez Polskę kanału niezależnej telewizji satelitarnej dla Białorusi.

Tymczasem portal Białoruski Partyzant donosi, że władze zaczynają proponować współpracę również młodzieżowym organizacjom opozycyjnym. "Czas ulicznych batalii przeminął." Ministerstwo szkolnictwa i Komisja Ochrony Zdrowia wysuwają wobec tych organizacji propozycje spotkań przy okrągłym stole i wspólnych przedsięwzięć. Jednak warunkiem współpracy jest legalizacja organizacji "zgodnie z obecnie obowiązującym ustawodawstwem".

Wszystko to przypomina mi lata 80. w Polsce. Czasy, gdy reżim w zasadzie panował, ale władza nie miała już siły wszystkiego kontrolować. Gdy w telewizji leciały politycznie niepoprawne i dekadenckie seriale Barei. A zwłaszcza przypomina mi to festiwale rockowe w Jarocinie. Imprezy służące za - pobłogosławiony przez władze - wentyl bezpieczeństwa.

Widać wyraźnie, że białoruska władza zmienia linię. Stara się stworzyć wentyl bezpieczeństwa dla młodzieży, pozyskać ją, ale też - co zupełnie nowe - iść z nią na kompromis. Uważam, że jesteśmy świadkami przełomu. Władza zaczyna publicznie okazywać słabość. Tam coś się dzieje i - może? - niekoniecznie ma to związek z samym Łukaszenką... Można odnieść wrażenie, że prezydent słabnie.
23:51, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Komentarze (4) »
niedziela, 18 listopada 2007
Wprost o Czarnobylu
Kolejna demitologizacja Czarnobyla - tygodnik Wprost:

Dwadzieścia lat po katastrofie w Czarnobylu wciąż dyskutuje się na temat prawdziwej liczbie ofiar. "Wszystko zależy od sposobu obliczania i tego, kto liczy" - uważa dr Stanisław Latek z Państwowej Agencji Atomistyki. Brak danych, które pozwalają to jednoznacznie oszacować - mówią inni specjaliści.
Według różnych statystyk, było to od kilkudziesięciu do ponad 300 tys. ofiar. Według Latka, najbardziej wiarygodny obraz skutków wydarzeń z 26 kwietnia 1986 r. przybliżają dane Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), zawarte w raportach tzw. Forum Czarnobylskiego, które tworzą, oprócz MAEA, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), agendy ONZ oraz rządy Białorusi, Rosji i Ukrainy. We wrześniu 2005 roku Forum opublikowało raport, w którym podaje, że skutki zdrowotne awarii w Czarnobylu nie są tak tragiczne jak oczekiwano - zmarło mniej niż 50 osób, a około 4000 może jeszcze umrzeć na choroby związane z napromieniowaniem.

więcej...


23:41, anuszka_ha3.agh.edu.pl , czarnobyl
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 listopada 2007
Każdy naród ma swoje moherowe berety
W Mińsku dziś demonstracja poparcia dla Rewolucji Październikowej. Na transparentach napisy: Komunistom chwała na wieki! Wielki Październik to równość wszystkich narodów.

A tutaj - wędrówka starszej pani powracającej z manifestacji. Paparazzi gonili ją przez pół miasta...Każdy naród ma swoje "moherowe berety". U nas wierzą w ojca Rydzyka, u nich - w Lenina...

Tymczasem gdzie indziej młodzież zrobiła manifestację przeciwko Rewolucji. Skończyło się pałowaniem pod pomnikiem Dzierżyńskiego. Ale to już inna historia...

21:36, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 29 października 2007
Wiza do Polski = miesięczna pensja
Gazeta.pl pisze dziś:

Białoruskie sądy wszczęły już około stu spraw przeciw absolwentom studiów, którzy złamali rozporządzenie rządu nakazujące im odpracować dwa lata w miejscu wskazanym przez miejscowe władze.

Absolwenci woleliby jednak sami wybierać sobie miejsce pracy. - Ludzie po studiach są kierowani do pracy tam, gdzie nikt nie chce pracować. (...)

osoba po studiach medycznych w ciągu pierwszego roku przymusowego zatrudnienia może liczyć na pensję w wysokości do 85 dol.

Białoruski dyktator zapewne łata w ten sposób gospodarkę, a jednocześnie... zniechęca młodych ludzi do studiów. Przecież to studenci są środowiskiem najbardziej opozycyjnym.

Nas, Polaków, powinna natomiast zaszokować jeszcze inna informacja:
Pensja młodego białoruskiego lekarza na przymusowym stażu wynosi 60 euro. Dokładnie tyle, ile będzie kosztować wiza do Polski po naszym wejściu do strefy Schengen! Już w grudniu tego roku.

  • Tu piszę więcej o tym, jakie skutki odczują Białorusini po wejściu Polski do strefy Schengen.
08:51, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Komentarze (3) »
sobota, 08 września 2007
Przez szum informacyjny: Wyzwolenie 17 września. Karta Polaka.
Zazwyczaj nie powtarzam newsów za gazetami, ale dziś warto przebić się przez szum informacyjny. W obecnej sytuacji te wiadomości nie mają szansy znaleźć się na pierwszych stronach:


Gazeta Wyborcza:

Białoruscy weterani chcą czcić sowiecką napaść 17 września

Ujawnienia prawdy o "polskim jarzmie" narzuconym Białorusinom przed wojną i "jasnym dniu wyzwolenia w 1939 roku" przez Armię Czerwoną oraz uznania 17 września Dniem Niepodległości domagają się białoruscy weterani i oficerowie.

Wczorajsze wydania mińskich gazet, opisując obrady, zapewniały, że "rozprawa z polskimi łgarstwami o 17 września" była oddolną inicjatywą mas pracujących. Trudno w to uwierzyć - spotkanie zorganizowały sterowane ręcznie przez administrację Aleksandra Łukaszenki Białoruski Związek Oficerów, Komunistyczna Partia Białorusi, Sobór Słowiańskich Narodów Rosji i stowarzyszenie Ruś. Wziął w nim też udział zastępca kierownika Głównego Działu Ideologii MON płk Uładzimir Makarau.

- W istocie rzeczy Rzeczpospolita była państwem kolonialnym - wskazywał kolegom wroga Lew Krysztapowicz, docent nauk filozoficznych oraz członek Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Białorusi. Krysztapowicz tłumaczył: - Te ziemie, czyli Białoruś i Ukraina, były rdzennie rosyjskie czy też zachodniorosyjskie. Polacy je po prostu zajęli, a Armia Czerwona na powrót je wyzwoliła. Więcej >>Gazeta Wyborcza:

Polacy ze Wschodu z Kartą

Za rok będą oni mogli łatwiej przekraczać granicę, uczyć się w Polsce, pracować i mieć firmy - to gwarantuje im przyjęta przez Sejm Karta Polaka

Oprócz ułatwień w uzyskiwaniu wiz Polska zrefunduje też opłaty wizowe, które po wejściu Polski za kilka miesięcy do unijnego systemu Schengen wzrosną do ok. 60 euro.

Kto może otrzymać Kartę Polaka? Osoba, która wykaże się co najmniej bierną znajomość języka polskiego, w obecności konsula złoży pisemną deklarację przynależności do narodu polskiego. Oświadczy, że co najmniej jedno z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało polskie obywatelstwo, bądź wykaże swoją działalność na rzecz kultury polskiej lub polskiej mniejszości. Więcej >>


10:21, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 września 2007
Kontrast

Dzisiejszy fleszmob w Borysowie. [charter97.org]
19:57, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Komentarze (1) »
czwartek, 30 sierpnia 2007
Łukaszenka tańczy z Wierką Serdjuczką!
Nie, to nie zmontowane! To prawdziwe!! Razem z Leszlongiem popłakaliśmy się ze śmiechu!!!

23:14, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Odkrycia różne
Link Komentarze (1) »