Odkrywam Białoruś. To sąsiedni kraj, a przecież tak mało o nim wiemy. ::: Za pośrednictwem tego bloga chcę przekazywać wam moje odkrycia. Zachęcam was do opowiedzenia tutaj waszych odkryć. ::: Odkryjmy razem Białoruś!
Zakładki:
Czytający, czytani, inne projekty
Słowniki języka białoruskiego
Nasza pomoc dla Białorusi
Raport
Ciekawe
Dzienniki Marcowe
Białoruska opozycja
Białoruska władza
Białoruskie fora
Białoruskie media
Blogi o Białorusi
O mnie
Podróż na Białoruś
Polecamy bramkę sms
środa, 21 maja 2008
Zabójczy mit Czarnobyla

Jeszcze jeden artykuł do zbioru tekstów demitologizujących katastrofę w Czarnobylu:

Zabójczy mit Czarnobyla

20 lat po awarii

Rozmowa z prof. Zbigniewem Jaworowskim, wybitnym specjalistą w dziedzinie skażeń promieniotwórczych.

 

 

15:57, anuszka_ha3.agh.edu.pl , czarnobyl
Link Komentarze (1) »
niedziela, 18 listopada 2007
Wprost o Czarnobylu
Kolejna demitologizacja Czarnobyla - tygodnik Wprost:

Dwadzieścia lat po katastrofie w Czarnobylu wciąż dyskutuje się na temat prawdziwej liczbie ofiar. "Wszystko zależy od sposobu obliczania i tego, kto liczy" - uważa dr Stanisław Latek z Państwowej Agencji Atomistyki. Brak danych, które pozwalają to jednoznacznie oszacować - mówią inni specjaliści.
Według różnych statystyk, było to od kilkudziesięciu do ponad 300 tys. ofiar. Według Latka, najbardziej wiarygodny obraz skutków wydarzeń z 26 kwietnia 1986 r. przybliżają dane Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), zawarte w raportach tzw. Forum Czarnobylskiego, które tworzą, oprócz MAEA, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), agendy ONZ oraz rządy Białorusi, Rosji i Ukrainy. We wrześniu 2005 roku Forum opublikowało raport, w którym podaje, że skutki zdrowotne awarii w Czarnobylu nie są tak tragiczne jak oczekiwano - zmarło mniej niż 50 osób, a około 4000 może jeszcze umrzeć na choroby związane z napromieniowaniem.

więcej...


23:41, anuszka_ha3.agh.edu.pl , czarnobyl
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 lipca 2007
Wykłady o Czarnobylu - linki
Wyłuskałam linki do poszczególnych wykładów o katastrofie w Czarnobylu. Wykłada prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku.

  • Wykład 1
  • Wykład 2
  • Wykład 3
  • Wykład 4
  • Wykład 5
  • Wykład 6

Nagrania zostały przygotowane przez portal atvn.pl - Akademicka Telewizja Naukowa - Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego.
19:33, anuszka_ha3.agh.edu.pl , czarnobyl
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 03 lipca 2007
Wykłady o Czarnobylu
Duże zainteresowanie wciąż budzi dział mojego bloga, w którym poruszam sprawy awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Polecam Czytelnikom obejrzenie online (uwaga! w wyszukiwarce wpisać "Czarnobyl") lub ściągnięcie serii wykładów o skutkach tej awarii. Wykłada prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku.

Nagrania zostały przygotowane przez portal atvn.pl - Akademicka Telewizja Naukowa - Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego.
17:07, anuszka_ha3.agh.edu.pl , czarnobyl
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 lipca 2006
Radio Wolna Europa manipuluje!
Radio Wolna Europa podaje, że według najnowszych badań katastrofa w Czarnobylu spowodowała wzrost zachorowań na raka tarczycy. Zainteresowało mnie to, ponieważ na moim blogu od jakiegoś czasu prowadzę kampanię demitologizacji skutków Czarnobyla. Dotychczas podawałam za znanymi mi źródłami, że jedyny wzrost zachorowań na raka, jaki zanotowano, to rak tarczycy u dzieci. Tymczasem RWE zdaje się twierdzić, iż udowodniono wzrost zachorowań na ten nowotwór w ogóle...

Okazuje się, że to manipulacja!

Znalazłam oryginalny artykuł w Journal of the National Cancer Institute, a także jego streszczenie na witrynie Science Daily. Ukraińsko-amerykańskie badania pokazały dokładnie to samo, o czym już wcześniej było wiadomo i o czym sama pisałam: Wzrost zachorowań na raka tarczycy zanotowano tylko u dzieci i młodzieży.

W przytaczanej obecnie najnowszej pracy przebadano grupę 13 127 osób poniżej 18 roku zycia. Odnotowano wzrost ryzyka zachorowania na raka tarczycy u dzieci do 9. roku życia (chodzi o wiek w dniu awarii w Czarnobylu). U starszych zanotowano raczej spadek ryzyka, jednakże był on w granicach błędu statystycznego. Wśród wszystkich badanych zaobserwowano 45 przypadków raka tarczycy, podczas gdy w normalnych warunkach powinno być tych przypadków około 11.

Należy dodać, że ten typ nowotworu względnie łatwo się leczy i spośród wszystkich wcześniej udokumentowanych przypadków zachorowań (tzn. nie tylko tych przedstawionych we wspomnianym wyżej badaniu, lecz we wszystkich znanych badaniach) na raka tarczycy zmarło tylko 9 osób.


  • Journal of the National Cancer Institute, Vol. 98, No. 13, 897-903, July 5, 2006
  • Chornobyl Radiation Ups Risk Of Thyroid Cancer In Children And Adolescents, Science Daily
09:36, anuszka_ha3.agh.edu.pl , czarnobyl
Link Komentarze (2) »
niedziela, 02 lipca 2006
Likwidatorzy
Najniebezpieczniejsza - ba! to za małe słowo, po prostu choroba popromienna pewna! - była likwidacja zniszczeń bezpośrednio po wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Strażacy, którzy wspinali się na dach płonącego bloku elektrowni, piloci helikopterów, którzy gasili z powietrza, wreszcie sprzątacze radioaktywnego gruzu - nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, co im grozi. Czytałam relację pilota, który odkrył, że "podkręcono" mu licznik Geigera tak, aby zaniżał wskazania. Wszyscy ci ludzie dziś albo już nie żyją, albo są ciężko chorzy.

Znam pewnego inżyniera, specjalistę od elektrowni jądrowych. Mieszkał wtedy we Lwowie. Gdy elektrownia w Czarnobylu wybuchła, miał zostać ściągnięty na miejsce, żeby coś tam ratować. Jednak w porę wyczuł pismo nosem i załatwił sobie natychmiastową długą delegację na drugi koniec Związku Radzieckiego.

Znalazłam stronę ze zdjęciami z akcji likwidacyjnej (jest tam ich więcej), która trwała jeszcze jesienią 1986 roku:
Poświata widoczna na fotografii pochodzi od promieniowania,
które prześwietliło kliszę

W połowie września 1986 przed wizytą Gorbaczowa zadecydowano, aby sprzątnąć radioaktywny żużel z dachów trzech ocalałych bloków elektrowni. Minimalny poziom promieniowania na dachu wynosił 800 rentgenów na godzinę. Maksymalny - 7000 rentgenów na godzinę. Gdy dwa importowane roboty zepsuły się z powodu zbyt silnego promieniowania, wybrać resztę radioaktywnych materiałów przyszło ludziom. Podczas każdego wyjścia na dach pracowali niewiele ponad minutę. W ciągu 12 dni wybrali około 170 ton radioaktywnych odpadków.

Jeszcze jedno. Zdjęcie na kolejnej stronie:


Nakaz utajnienia informacji o rezultatach leczenia i stopniu napromieniowania osób biorących udział w akcji likwidacyjnej.
21:34, anuszka_ha3.agh.edu.pl , czarnobyl
Link Dodaj komentarz »
sobota, 29 kwietnia 2006
Pół miliona ofiar Czarnobyla
Jest wszakże jeszcze jedna grupa niewątpliwych, a śmiertelnych ofiar Czarnobyla, o którą, o ile wiem, nikt się dotychczas nie upomniał. To kilkaset tysięcy, może ponad pół miliona nienarodzonych, zamordowanych w ciągu kilku miesięcy po katastrofie w całej Europie. Zamordowanych w dużej mierze z inicjatywy lekarzy, obawiających się uszkodzeń wrodzonych, związanych z napromieniowaniem. To, że dzieci, którym pozwolono wówczas żyć, nie miały tych wad więcej niż starsze roczniki, przekonuje, że lekarze się mylili.

W realnym bilansie ofiar Czarnobyla nienarodzeni są grupą najliczniejszą. Co do tego nie ma wątpliwości. Ale znów: to nie są ofiary promieniowania przenikliwego, ale panicznego strachu, cynizmu i podłości.

Od czarnobylskiego ognia spłonęło wielkie imperium, T. Olszański, Tygodnik Powszechny23:04, anuszka_ha3.agh.edu.pl , czarnobyl
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2